Zapomenutý kód iPhonu se dá řešit. Chce to ale počítač (a zálohu)

iPhone is disable - zapomenutý kód

I pokud používáte k zabezpečení svého iPhonu nebo iPadu technologie Touch ID (otisk prstu nebo Face ID (sken obličeje), musíte mít navolený i číselný kód. Je to z toho důvodu, že mohou nastat situace, kdy nemůžete otisk prstu zadat (např. pokud je mokrý), nebo čelní kamera nemůže korektně rozpoznat, že se jedná skutečně o vás (např. když je poškozená). Abyste ale mohli se zařízením pracovat, to vám nabídne alternativu v podobě ručního zadání kódu. No jo, ale co když jste kód svého iPhonu zapomněli?

Několikanásobným nesprávným zadáním kódu se vám může zobrazit na displeji zařízení hláška, že je zablokované. Po uplynutí určitého času to sice můžete zkusit znovu, ale pokud se vám právě zapomenutý kód iPhonu nevybaví, musíte zařízení vymazat. Tím se nicméně smažou všechna jeho data a nastavení, takže i samotný kód. Bohužel, jestli nemáte vytvořenou zálohu, nejde data ze zařízení nijak zachránit.

Pokud zadáte přístupový kód několikrát špatně, můžete vidět podobnou obrazovku, jako je vidět v pravo na obrázku.

Níže uvedeným postupem můžete tedy kód odstranit, bez zálohy v iCloudu nebo ve vašem počítači však bude takový iPhone bez jakýchkoli dat. Pokud je zálohované máte, můžete svá data a nastavení vrátit po obnovení zařízení zcela běžným způsobem. Smazání kódu však můžete provést jen na počítači. Jestliže jej nemáte, můžete si jej půjčit od kamaráda, nebo vyhledat Apple servis.

Hodila by se Vám rada či pomoc s iPhone, iPadKontaktujte appleguru.cz

Jak na zapomenutý kód iPhonu

Hodně záleží na tom, jakou generaci vašeho zařízení, ať už iPhonu, iPadu nebo iPodu touch vlastníte. Vždy je nutné zařízení patřičným způsobem vypnout, připojit k počítači a uvést jej do zotavovacího režimu. U jednotlivých modelů produktů Apple tak činíte následovně:

iphone a ipad restore

iPhone X a novější, či iPhone 8 a iPhone 8 Plus – stiskněte a podržte boční tlačítko a jedno z tlačítek nastavení hlasitosti, dokud se nezobrazí vypínací posuvník. Přetažením posuvníku zařízení vypněte. Připojte zařízení k počítači a držte při tom stisknuté boční tlačítko. Držte ho pořád stisknuté, dokud se neobjeví obrazovka zotavovacího režimu.

Popis tlačítek na iPhonech X a novějších a iPadu Pro s Face ID, je vidět na obrázku vlevo.

iPad s Face ID – podržte horní tlačítko spolu s jedním z tlačítek ovládání hlasitosti, dokud se nezobrazí vypínací posuvník. Přetažením posuvníku zařízení vypněte. Připojte zařízení k počítači a držte při tom stisknuté horní tlačítko. Držte ho pořád stisknuté, dokud se neobjeví obrazovka zotavovacího režimu.

Je to už hodně informací a raději byste se poradili s oborníkem na iPhony? Kontaktujte appleguru.cz

iPhone 7, iPhone 7 Plus a iPod touch (7. generace) – podržte boční (nebo horní) tlačítko, dokud se nezobrazí vypínací posuvník. Přetažením posuvníku zařízení vypněte. Připojte zařízení k počítači a držte při tom stisknuté tlačítko snížení hlasitosti. Držte ho pořád stisknuté, dokud se neobjeví obrazovka zotavovacího režimu.

iPhone 6s a starší, iPod touch (6. generace a starší) nebo iPad s tlačítkem plochy – podržte boční (nebo horní) tlačítko, dokud se nezobrazí vypínací posuvník. Přetažením posuvníku zařízení vypněte. Připojte zařízení k počítači a držte při tom stisknuté tlačítko plochy. Držte ho pořád stisknuté, dokud se neobjeví obrazovka zotavovacího režimu. 

Popis tlačítek na zařízeních s tlačítkem plochy.

iphone a ipad

Zařízení k počítači připojíte skrze Lightning kabel. Může to být třeba ten, který byl přibalený v krabici vašeho produktu. S novými MacBooky s USB-C konektory však můžete ještě potřebovat patřičnou redukci, to závisí na vámi používaném modelu iPhonu nebo iPadu a počítače.

 

 

 

 

A co dál?

Catalina v nabídce aplikace Finder

Vyhledejte v počítači své zařízení. Až dostanete na výběr, jestli chcete zařízení obnovit, nebo aktualizovat, zvolte Obnovit. Finder (v macOS Catalina) nebo iTunes (v macOS Mojave a starších) pro vaše zařízení stáhnou software. Nemělo by to trvat déle než 15 minut. Samozřejmě počkejte, než se celý proces ukončí. Pak už můžete své zařízení nastavit, nahrát do něho zálohu a začít ho používat jako před zapomenutím kódu. 

Takto vypadá nabídka aplikace Finder po připojení iPhonu k počítači s macOS Catalina, viz obrázek v pravo.

 

Zapomenutý kód si samozřejmě budete muset vytvořit nový. Volte jej tedy moudře tak, abyste si jej pamatovali ale zároveň nebyl příliš jednoduchý pro někoho, kdo by se chtěl do vašeho zařízení dostat bez vašeho dovolení. Mezi nejčastější a nejjednodušeji odhalitelné číselné kódy patří např. 123456, 111111, 123123, 666666, 000000, 159753 atd. Těmto se tedy rozhodně vyvarujte.

A pokud máte podobný, raději si jej ihned změňte. Můžete tak učinit v nabídce Nastavení -> Face ID (popřípadě Touch ID) a kód. Po výběru této nabídky budete muset zadat váš stávající kód. Následně uvidíte nabídku voleb nejen pro nastavení skenu obličeje, či popřípadě otisku prstu, ale níže najdete i volbu Změnit kód zámku.

Může se stát, že se vám zařízení pomocí režimu zotavení nedaří aktualizovat nebo obnovit, případně pokud kvůli rozbitým nebo zablokovaným tlačítkům nemůžete režim zotavení použít. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než navštívit iPhone servis (Jak vybrat iPhone servis se dočtete v článku), který si s tímto problémem jistě poradí.

V Nastavení vašeho iOS zařízení si můžete kódový zámek zvolit velice snadno. Pro iPhony 5 a starší se přitom jedná o jediné možné jejich zabezpečení.

 

 

 

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies
Jazyk Čeština English русский