Co dělat, když si polijete váš MacBook tekutinou


MacBooky bohužel nejsou voděodolné a pokud si notebook polijete, může dojít k vážnému poškození. Míra škod závisí na druhu tekutiny (voda je vždy lepší lepivá limonáda), jejím množství (pár kapek vs celá sklenice), ale především na čase. V tomto případě rozhodně platí, že čím dříve navštívíte servis, tím větší šance na záchranu MacBooku i vašich dat. Jak tedy postupovat?



První pomoc po "vytopení" MacBooku


Krok 1: ihned zařízení odpojte z elektřiny

  • v elektřině může zařízení zkratovat, proto je toto nejdůležitější krok

Krok 2: vypněte zařízení takzvaně "natvrdo"

  • držte zapínací tlačítko cca 15 sekund
  • opět dávejte pozor na elektrický šok  - nejlépe použijte nějakou nevodivou pomůcku, kterou máte po ruce, např. tužku, fixu, pomádu na rty

Krok 3: co nejvíce kapaliny hned ven

  • otočte MacBook vzhůru nohama, aby co nejvíce tekutiny vyteklo ven
  • poté vezměte savý hadřík a osušte notebook ze všech stran

Krok 4: co nejdříve navštivte servis

  • čas hraje zásadní roli na míře poškození
  • na zařízení nepracujte, nesnažte se zálohovat data, na to už je bohužel pozdě
  • neexperimentujte s neodborným odpojováním baterie, vysoušením na topení nebo sypáním rýže do klávesnice. Na to je MacBook příliš drahé zařízení.


Polili jste si MacBook tekutinou? Navštivte nás! Jsme specialisté na produkty Apple.


✆  607 855 558
✉  info@appleguru.cz
Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov

Cena za opravu MacBook po vniknutí kapaliny se pohybuje od 990 Kč - viz náš kompletní ceník dle modelu MacBooku.


Jak můžete na opravě politého MacBooku ušetřit

Pokud se MacBook nepodaří po vysušení nastartovat, čeká vás bohužel nemilá zpráva. Ve většině servisů se pravděpodobně dozvíte, že bude zapotřebí výměna základní desky a navíc i přidružených komponent - procesoru, grafické karty a SSD disku. Servisů, které jsou schopny základní desku nejen vyměnit, ale i opravit, je totiž jako šafránu.

A proč je nutná i výměna dalších komponentů? U modelů MacBook od roku 2016 je základní deska spojena právě i s procesorem, grafickou kartou a SSD diskem. Díky tomuto přidružení mohou být nové MacBooky ještě tenčí než dříve, což je samozřejmě uživatelsky velmi příjemné. Nevýhodou ale je, že v případě spálení a nutné výměny základní desky musíte vyměnit i tyto přidružené komponenty. Záleží na míře poškození a specializaci servisu.

Než investujete tisíce za výměnu, zkuste se zastavit u nás v appleguru.cz. Základní desky MacBook pouze nevyměňujeme, naší odborní technici se specializují na jejich opravu. Záchrana politého MacBooku vás tak vyjde mnohem levněji a zároveň jsme schopni většinou zachránit i vaše data.