Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Jak používat trackpad na MacBooku? Rozlučte se s myší

Monitor, klávesnice a myš – to byly neodmyslitelné periferie každého PC. Každý notebook už v dobách dávno minulých obsahoval nejen integrovanou klávesnici, ale i touchpad (v případě Applu trackpad), který myš zastupoval. Stejně ale většina jejich uživatelů s sebou ještě nějakou nosila. Pro práci to přece jen bylo o poznání pohodlnější, než rozhraní počítače ovládat skrze malou dotykovou plošku.

Applu se příčilo, aby museli uživatelé k ovládání jeho MacBooků používat ještě jakékoli další příslušenství. Proto jeho trackpad neustále zlepšoval. Už v roce 2010 byl jeho trackpad považován za nejlepší na trhu. Už jen kvůli jeho velikosti a tomu, že byl klikatelný po celé své ploše, na což musela mít konkurence speciální tlačítko.

K MacBookům vyrobených po roce 2015 už myš opravdu nepotřebujete. Trackpad její možnosti totiž naprosto předčí.

 

V roce 2015 však Apple v 12palcovém MacBooku představil jeho novou představu trackpadu. Integroval do něho technologii Force Touch, čímž jeho použití povýšil na úplně jinou úroveň. Odstranil totiž možnost jej klikat. Čekali byste však, že to bude ku prospěchu věci? I když jste tak ztratili fyzickou odezvu, přibyla ta haptická, která je v mnohých ohledech spolehlivější a hlavně příjemnější. Z používání tracpadu vás totiž nebudou bolet prsty, jako v minulosti a to díky nastavení tlaku.

Force Touch Trackpad pozná, jestli se jen dotknete, nebo jestli klikáte, jako kdybyste tak udělali na tlačítku myši. K tomu ale přidává ještě jednu vrstvu a tou je silné stisknutí. Jsou zde tedy tři úrovně možnosti tlaku prstu na trackpad a dle toho se také mohou lišit různé akce, které tím provádíte. Dostanete se tak k dodatečným funkcím mnoha aplikací a systémových nástrojů Macu. Pořád přitom platí, že levé tlačítko myši simuluje klik jedním prstem, pravé dvěma.

Předvolby systému najdete buď v docku, nebo vlevo nahoře v rozhraní macOS ve stavovém řádku pod ikonou loga Apple.

 

Trackpad v MacBooku si navíc můžete nastavit zcela dle vašich přání. Jednoduše zvolíte nejen sílu kliknutí, ale i rychlost ukazatele, zapnete/vypnete si různá gesta atd. Pokud se chcete podívat na animaci znázorňující gesto přitlačení, ale zároveň si i nastavit chování trackpadu, jděte do Předvolby systému a zde zvolte nabídku Trackpad.

 

Změna způsobu použití trackpadu

Pokud používáte trackpad, můžete několika způsoby změnit jeho funkce a reakce. Změnit lze například rychlost pohybu ukazatele na obrazovce při posunování prstu po trackpadu a gesta používaná na trackpadu.

Ochočit si gesta na trackpadu je základ. Neskutečně totiž urychlují veškerou práci.

 

Hledání a datové detektory: Tato volba umožňuje rychle vyhledávat slova nebo provádět rychlé akce s určitým typem dat, jako jsou například kalendářní data nebo adresy. Na výběr jsou možnosti Přitlačte jedním prstem nebo Klepněte třemi prsty.

Sekundární kliknutí: Zaškrtněte toto políčko a výběrem volby Klikněte dvěma prsty, Klikněte do pravého dolního rohu nebo Klikněte do levého dolního rohu určete, jakým gestem bude nahrazeno sekundární kliknutí (kliknutí s klávesou Ctrl) na položky na obrazovce.

Kliknutí pro klepnutím: Pokud vyberete tuto volbu, klepnutí jedním prstem na trackpadu bude mít stejnou funkci jako kliknutí.

Rychlost ukazatele: Přetažením posuvníku nastavíte rychlost pohybu ukazatele kurzoru po obrazovce.

Tiché klikání: Pomocí této volby můžete na trackpadu Force Touch vypnout zvuk klikání.

 

Přitlačení a hmatová odezva: Přitlačením na položku na trackpadu Force Touch můžete vyvolat akci. (Chcete-li použít gesto přitlačení, jednoduše zatlačte prstem na trackpad, dokud neucítíte hlubší kliknutí.) Pokud například přitlačíte na některý soubor ve Finderu, zobrazí se v okně Rychlý náhled. Je-li zaškrtnuto toto políčko, budete také při zarovnávání objektů v některých aplikacích, jako je například Náhled, cítit hmatovou odezvu.

Nastavení chování trackpadu se dělí do tří záložek. Nezapomeňte si je projít všechny.

Druhá záložka nastavení skrývá určení chování posuvu a zvětšení. Důležitější jsou ale až Další gesta, která vám ukážou, jak na přejetí mezi aplikacemi, jak zobrazit Oznamovací centrum, Mission Control, Exposé, Launchpad či plochu, aniž byste museli kdekoli hledat jakoukoli ikonu.

Když najedete na danou nabídku, v okénku vpravo se vám animací ukáže, jak dané gesto vypadá. Můžete si jej tak hned vyzkoušet a lépe zapamatovat.

 

Jak používat trackpad na MacBooku s funkcí přitlačení

Přitlačením na text na webové stránce nebo ve zprávě v Mailu o něm vyhledáte další informace ve zdrojích, jako jsou slovník, Wikipedie a další. Zároveň můžete přitlačením zobrazit adresu a její náhled v aplikaci Mapy. Přitlačením na data a události je přidáte do Kalendáře, na odkazu v Safari nebo Mailu zobrazíte přímo v okně náhled dané webové stránky.

Při psaní e-mailu, který má v příloze obrázek nebo dokument PDF, můžete přitlačením na přílohu zapnout Anotace. Přitlačením na konverzaci v aplikaci Zprávy v bočním panelu zobrazíte podrobnosti a přílohy. Přitlačením na štítek přítele v záhlaví chatu zobrazíte vyskakovací okno s vizitkou kontaktu. Přitlačením na připomínku zobrazíte její podrobnosti, když tak učiníte na událost v kalendáři, zobrazíte si její podrobnosti. Přitlačením na účastníka setkání zobrazíte vyskakovací okno s jeho vizitkou.

Pokud máte na časové ose iMovie animovanou mapu nebo glóbus, můžete přitlačením na mapu nebo glóbus otevřít nabídku Styl. Tlačítka Rychle vpřed a Rychle zpět jsou v aplikacích iMovie a QuickTime citlivá na sílu přítlaku (stejně tak při projíždění fotek v Albu nebo Okamžiku můžete přitlačením projíždění snímků zrychlit). Můžete tak zrychlovat a zpomalovat přetáčení dopředu a dozadu. Toto gesto pak ve velké míře podporuje i aplikace GarageBand, kdy s ním můžete vytvářet nové regiony, noty, body automatizace atd.

 

Další funkce Force Touch trackpadu

Díky haptické odezvě vás Force Touch trackpad také informuje o akcích, které děláte. Při přetahování videoklipu v aplikaci iMovie na maximální jeho délku ucítíte zpětnou vazbu, až dorazíte na konec klipu. Přidejte název a ucítíte zpětnou vazbu, když se název připne k začátku nebo konci klipu. Slabší zpětnou vazbu poskytují i vodítka zarovnání při ořezávání klipů v Prohlížeči. Zpětnou (haptickou) odezvu cítíte i v případě zvětšování map či jejich otáčení.

Když je MacBook nebo příslušenství v podobě Magic Trackpadu 2 vypnuté, jakkoli tisknout nejde. Není zde totiž přítomna jakákoli fyzická odezva, o vše se stará haptický (vibrační) motorek.

Některé z příkladů toho, co můžete dělat přitlačením, fungují, jen když máte zapnutou volbu Zatlačte jedním prstem. Tu můžete zapnout nebo vypnout na panelu Ukazování a klikání pod Hledáním a datovými detektory. Na noteboocích Mac, které byly vyrobeny před rokem 2016, také můžete vypnout zvuk kliknutí na trackpadu tím, že vyberete volbu Tiché klikání.

Jak se to Applu povedlo – osobní názor

  

Jsem dlouholetým uživatelem produktů společnosti Apple. Když jsem vlastnil MacBook Pro z roku 2010, byl jeho

trackpad skvělý – na tu dobu. Když člověk cestoval, vyloženě nemusel s sebou jakoukoli myš vozit. Pokud však potřeboval plnohodnotně pracovat v ideálních podmínkách, pořád ta myš byla přece jen o něco pohodlnější.

Magic Keyboard seženete přímo u Applu na 2 790 Kč. Chcete-li tu s číselnou klávesnicí, tak její cena začíná na částce 3 790 Kč, Záleží, po jaké barevné variantě sáhnete.

V roce 2016 jsem si pořídil 12palcový MacBook s novou generací trackpadu s funkcí Force Touch, který od roku 2015 Apple osazuje do všech jeho přenosných počítačů a stále jej mezigeneračně vylepšuje o nové možnosti, technologie a zejména jej pořád zvětšuje pro ještě pohodlnější ovládání systému. Zvykl jsem si na něho prakticky okamžitě a to dokonce tak, že mi práce s MacBookem a jeho trackpadem byla pohodlnější, než s externími periferiemi (monitor, klávesnice, myš). Jak jsem z toho tedy „vybruslil“?

Magic Trackpad 2 nabízí Apple na svém Online Storu od 3 790 Kč v závislosti na barevné kombinaci. Magic Mouse 2 je levnější, cena této myši Applu startuje na částce 2 290 Kč.

 

Velice příhodně. Na svých cestách používám MacBook tak, jak je zkonstruován. Jakmile jsem ale v kanceláři, připojím k němu externí monitor, Magic Keyboard a Magic Trackpad. Jak klávesnice tak trackpad jsou samozřejmě z dílny Applu a nevěřili byste, jak vám dokážou usnadnit a zlepšit efektivitu práci. Na trackpad jsem si prostě naprosto, dokonale a bez obtíží zvykl natolik, že myš mi nepřináší jediné benefity. Navíc když se jedná o samostatné příslušenství, je tak obrovské, že na něm mají vaše prsty dokonalý rozlet. A ne, nejsem zaujatý. Zkoušel jsem si zvyknout i na Magic Mouse, jiskra zde ale vůbec nepřeskočila.

Nastavení trackpadu je závislé na tom, zda používáte ten integrovaný ve vašem MacBooku nebo externí v podobě příslušenství Magic Trackpad.

Pokud používáte se svým počítačem Mac externí Magic Trackpad, nastavuje se úplně stejně, jako ten integrovaný do MacBooků. Stačí jen jít do Předvolby systému a zde zvolit Trackpad.

 

Hodila by se Vám rada ohledně iPhone? Kontaktujte appleguru.cz