Jak na používání dvou SIM karet s eSIM v nových iPhonech

 

Telefony s Androidem mají možnost použití dvou SIM karet již dlouhou dobu. Apple podporu pro dvě (a více) SIM přidal až v telefonech iPhone XR, Xs a Xs Max, přičemž tuto možnost samozřejmě nabízejí i letošní novinky v podobě iPhonů 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Šuplík pro kartu SIM nicméně stále obsahuje prostor pro jedinou kartu nano-SIM. Ta druhá je totiž specifikace eSIM.

Dvě SIM karty přitom můžete použít různými způsoby. Např. jedno číslo používat pro služební a druhé pro ostatní hovory, v zahraničí si na druhou SIM můžete přidat místní datový tarif, nebo jednu kartu používat pro volání, druhou pro data atd. V iOS 13 pak můžete obě telefonní čísla používat k volání a FaceTime hovorům a k odesílání a přijímání zpráv prostřednictvím iMessage, SMS a MMS. iPhone samozřejmě může v jednu chvíli využívat jenom jednu mobilní datovou síť.

Možnost aktivace eSIM podmiňuje vlastnění některého ze zmíněných telefonů, kteří mají alespoň iOS 12.1 nebo novější a samozřejmě podpora služby od operátora. U nás to jsou T-Mobile a Vodafone. Kompletní seznam zemí s výčtem operátorů podporující eSIM najde na webových stránkách Apple.cz. eSIM je v iPhonu uložená digitálně, můžete ji však bez obav používat i jako hlavní kartu, není tedy nutné tu fyzickou nano-SIM vůbec vlastnit.

Náš tým Vám rád pomůže / poradí, neváhejte se obracet na iPhone odborníky - appleguru.cz

 

Čtyři možnosti nastavení mobilního tarifu na eSIM


Mobilní tarif si na eSIM můžete aktivovat čtyřmi různými způsoby. Záleží na tom, co který mobilní operátor poskytuje. Jde o naskenování QR kódu, který dostanete od operátora, použití operátorovi aplikace pro iPhone, nainstalování tarifu, nebo zadání údajů ručně.

  • QR kód: Otevřete aplikaci Fotoaparát a namiřte objektiv iPhonu na QR kód. Jakmile se zobrazí oznámení Byl nalezen mobilní tarif, klepněte na něj. Dole pak na obrazovce vyberte Pokračovat. Následně už jen stačí zvolit Přidat mobilní tarif. Jestli se zobrazí výzva k zadání potvrzovacího kódu pro aktivaci eSIM, zadejte číslo, které vám sdělil operátor.

 

  • Aplikace operátora: Přejděte do App Storu a stáhněte si aplikaci operátora. V ní pak najděte vám vyhovující mobilní tarif a zakupte si jej.

 

  • Instalace přiděleného mobilního tarifu: Když máte iOS 13, někteří operátoři vám mobilní tarif můžou přidělit, abyste si ho nainstalovali. V takovém případě, když se zobrazí oznámení Mobilní tarif operátora je připravený pro instalaci, klepněte na něj. Dole na obrazovce už jen stačí zvolit Pokračovat.

    Umístíte-li do hledáčku fotoaparátu QR kód, telefon jej načte. Pokud ale máte fotoaparát třeba poškozený, můžete zvolit Zadat údaje ručně. Výsledek je stejný, jen vám to zabere trochu více času.

 

  • Ruční zadání: K tomu stačí dole na obrazovce kliknout na Zadat podrobnosti ručně a dále sledovat kroky, jak vás rozhraní telefonu povede.

 

Do iPhonu si můžete uložit více eSIM, ale v jednu chvíli můžete používat jenom jednu. Pokud chcete eSIM přepnout, klepněte na Nastavení, vyberte Mobilní data a pak klepněte na tarif, který chcete použít. Nakonec vyberte Zapnout tuto linku.

iphone menu

Své mobilní tarify spravujete v nabídce Nastavení -> Mobilní data.

 

Další práce s tarify


Abyste se mezi vašimi tarify vyznali, nabízí se možnost jejich označení, stejně tak si můžete nastavit výchozí číslo. Je to důležité zejména proto, abyste věděli, které číslo používat pro odchozí a příchozí hovory a které např. pro mobilní data. Taky můžete jednotlivá čísla přiřadit ke kontaktům, abyste věděli, které číslo s nimi budete používat.

Štítky vás informují o tom, k jakému účelu daný tarif slouží.

iphone menu 

Pokud si rozhodnutí později rozmyslíte, můžete označení změnit tak, že přejdete do Nastavení, klepnete na Mobilní data a pak klepnete na číslo, u kterého chcete jeho označení změnit. Potom vyberete Štítek mobilního tarifu a zvolíte štítek nový nebo můžete zadat i vlastní.

 

 

 

 

 

Samozřejmě od sebe můžete odlišit i primární a sekundární číslo.

 

Nastavení výchozího čísla je důležité zejména proto, že se z něho budou zahajovat nové hovory a konverzace s kontakty, které nemáte ve svém telefonním seznamu. V iOS 13 můžete zvolit, který mobilní tarif chcete používat pro iMessage a FaceTime. Zvolit lze jen jedno, klidně ale můžete využívat obě čísla najednou. U primárního čísla se vám bude zobrazovat symbol P, u sekundárního pak S.

Na stavovém řádku v Ovládacím centru vidíte, který operátor využívá jakou síť. V tomto případě ten primární používá LTE a ten sekundární Wi-Fi hovory.

 

 

 

Než někomu zavoláte, můžete si změnit telefonní číslo, z kterého tak chcete činit. Stačí klepnout na symbol „i“, vybrat vaše aktuální číslo a zaměnit jej za druhé. To když tak podnikáte z telefonního seznamu. Jestliže tak činíte z číselníku, zadejte telefonní číslo, na které voláte a u horního okraje obrazovky klepněte na své telefonní číslo nebo jeho označení, přičemž jej zaměňte za jiné. Velice podobně to funguje i u zpráv iMessage, SMS a MMS.

Nahoře nad číselníkem stačí klepnout na označení vašeho čísla a vybrat jiné. Podobné to je i u zpráv.

 

iphone mobil

 

Pokud potřebujete kartu eSIM přenést do jiného iPhonu, uděláte tak úplně stejně, jako když jste ji vkládali do svého stávajícího telefonu, čili buď naskenováním QR kódu, přes aplikaci, nebo nainstalováním. Pokud eSIM potřebujte z telefonu vymazat, přejděte do Nastavení -> Mobilní data a zvolte tarif, který chcete odstranit. Zde se pak nachází volba Odstranit mobilní tarif.

 

Pokud jste text dočetli až sem, zasloužíte si pro svůj iPhone nejlepší péči - appleguru.cz