Namočený iPhone lze zachránit. Jak vysušit mobil.

 

Zmoklý iPhone nebo namočený ve vodě

Víte, co dělat, když si polijete iPhone vodou, anebo když zmokne při dešti?  Namočený iPhone je potřeba vysušit. Přečtěte si jak správně postupovat.

Telefony iPhone jsou odolné vodě a prachu od verze 7. Jak to s tou voděodolností ale vlastně je, a kolik různé modely iPhone vydrží, se můžete dočíst v našem článku o voděodolnosti jednotlivých modelů iPhone.

Důležitá informace je, že odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá, s časem se snižuje. Poškození tekutinou navíc není kryté zárukou. Za servis „vytopeného“ iPhonu, pokud je nutný, musíte zaplatit, a to právě i u novějších generací. A pokud tekutina vnikne do vnitřních částí telefonu, hrozí závažné poškození.

 

Co nedělat?

I když to tedy telefon teoreticky zvládne, neměli byste jej tekutinám vystavovat úmyslně. Neměli byste se s ním koupat ani plavat, nevystavovat jej nátlakové vodě ani silnému proudu vody (sprchování, vodní lyžování atd.), neměli byste jej používat v sauně nebo páře, neměli byste jej záměrně ponořovat do vody a ani jej brát do prostředí s extrémní vlhkostí.

Snaže se iPhone nevystavovat mýdlu, čisticím prostředkům, kyselinám, kyselým potravinám a kapalinám obecně – sem patří i parfémy, repelenty proti hmyzu, krémy, opalovací prostředky, oleje, odstraňovače lepidel, barvy na vlasy nebo třeba rozpouštědla. Pokud se iPhone dostane do kontaktu s některou z těchto látek, pečlivě ho očistěte.

 

Namočený iPhone a jeho záchrana

Pokud se vám povede polití mobilu jinou tekutinou než vodou, opláchněte zasažené místo kohoutkovou vodou – platí pro iPhone 7 a novější. V případě potřísnění staršího zařízení jej ihned vypněte. Otřete iPhone měkkým hadříkem, který nepouští chloupky – třeba hadříkem na čištění objektivů.

Před následným otevřením zásuvky pro kartu SIM se ujistěte, že je iPhone z venkovní strany suchý. Namočený iPhone pak ideálně vysušíte tak, že ho budete držet Lightning konektorem dolů a budete si jím jemně klepat do dlaně. Tím z něj odstraníte přebytečnou tekutinu. Následně jej nechte na suchém místě otočený displejem dolů, kde proudí vzduch (ale ne na topení).

Vysychání můžete pomoct tím, že iPhone položíte před ventilátor tak, aby studený vzduch foukal přímo do Lightning konektoru. Nikdy k sušení iPhonu nepoužívejte externí zdroj tepla ani do Lightning konektoru nezasouvejte žádné předměty, třeba vatové tyčinky nebo papírové ubrousky. Také do něho nikdy nefoukejte ústy.

 

Máte nefunkční iPhone konektor?

Nefunkční iPhone konektor

 

Pokud se vám iPhone dostal do kontaktu s tekutinou, odpojte od něj všechny kabely a nenabíjejte ho, dokud nebude úplně suchý. Nabíjením nebo používáním vlhkého telefonu s doplňky může mít za následek nefunkční iPhone konektor. Než tedy budete namočený iPhone nabíjet, nebo do Lightning konektoru zapojíte nějaké doplňky, počkejte aspoň 5 hodin. Nabíjením vlhkého zařízení by se mohla poškodit i baterie iPhone telefonu.

 

iPhone po namočení nestartuje? 

Čím dříve nevoděodolné zařízení vypnete, tím více předejdete jeho poškození. Nedojde totiž k elektrickému šoku a poškození základní desky. Její zničení má obvykle vliv na to, že iPhone nestartuje a je riziko nutné opravy.

Pokud jste telefon vysušili dle postupu výše a zařízení nestartuje nebo nefunguje správně, bohužel vám nezbyde nic jiného, než navštívit servis.


Kolik stojí oprava iPhone po vniknutí kapaliny

Cena opravy se liší dle modelu. V appleguru.cz se o váš namočený přístroj kompletně postaráme od 790 Kč.

V případě, že došlo k poškození konektoru, výměna napájecího (Lightning) konektoru startuje taktéž od 790 Kč

Kompletní ceník dle jednotlivých modelů najdete zde.

 

Chcete, aby se na váš namočený iPhone podíval odborník? Navštivte nás! Jsme specialisté na produkty Apple.


✆  607 855 558
✉  info@appleguru.cz
Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov