Jak pečovat o baterii v iPhone a prodloužit její životnost

 

Pro udržení iPhonu ve vynikajícím stavu po několik let, se mimo jiné vyplatí pečovat o jeho nejdůležitější součástku. Konkrétně o baterii, která si zaslouží jemné a pečlivé zacházení. Jak toho docílit a čeho se vyvarovat?

Cena iPhonu se pohybuje v rozmezí 20.000 až 40.000 Kč. Je pochopitelné, že když se rozhodnete investovat do takového zařízení, očekáváte kvalitu a výdrž několik let. Stačí málo a servisním zásahům se nevyhnete. A to klidně i po pár týdnech používání nového telefonu. Na vině může být s velkou pravděpodobností baterie, která vše pohání. Tuto součástku neberte jednoznačně na lehkou váhu a naučte se o ni pečovat.
Zjistěte, co baterii škodí a odhalte nežádoucí problémy dřív, než nastanou.

 

Hlídejte si teplotu a ochranné pouzdro

Baterie iPhone

 

Osobně nemám rád velkou zimu, ani přílišné teplo. A baterie iPhonů jsou na tom podobně. Pokud je vystavujete mrazu nebo horku, dojde k jejich razantnímu snížení výdrže. Rozhodně nenechávejte telefon na pálícím slunci nebo se válet dlouho ve sněhu. Snažte se, aby měl vždy přijatelnou teplotu.

Ta se pohybuje v rozmezí 0 až 35 stupňů. Pokud překročíte tuto mez, vystavujete baterii nežádoucím vlivům a dochází k jejímu vážnému poškozování.

Též se vyplatí dbát na výběr vhodného pouzdra na telefon. Když iPhone sevře natěsno a nedovolí okolnímu vzduchu, aby kolem něj proudil, začne se více zahřívat. Tím pádem baterie podá mnohem větší výkon, než bývá běžné.

V létě jsem investoval do nového iPhonu. Často byl využíván na horkém slunci a ležel v autě na palubní desce. Před pár týdny navštívil servis, protože kondice baterie výrazně poklesla pod neúnosnou mez.

 

Nabíjecí kabely

 

Platí, že kvalita se vyplatí, u elektroniky obzvlášť. Pokud si už pořídíte produkt od Applu např. iPhone, nevyplatí se šetřit na dodatečném příslušenství. Můžete si jej sice pořídit za pár dolarů v zahraničních e-shopech, ale bez oficiální certifikace MFI nelze zaručit jeho kvalitu a originalitu. Nevhodným kabelem nebo nabíječkou, můžete baterii trvale odstavit.

Existuje mnoho případů, kdy díky necertifikovanému příslušenství, došlo dokonce až ke vznícení iPhonu a vážným zraněním. Něco podobného určitě absolvovat nechcete. Nehrajte si na hrdiny a stejně jak jste investovali do telefonu, dbejte na kvalitní kabely a nabíječky. Baterie to jednoznačně ocení a vy si tak zaručíte větší bezpečí.

Kdy je čas na novou nabíječku? Přečtěte si naše tipy jak postupovat, když váš telefon přestává správně nabíjet.

 

Jak správně dobíjet?

nabíjení iphone mobilu

Když baterie klesne pod určitou mez, doplňte jí energii. Osobně nedoporučuji baterii vybít pod 20%. Je pak nucena vyvíjet větší výkon a dříve se opotřebuje.

Moudrá rada tvrdí, že baterie by se měla poprvé vybít až úplně do nuly. Není to pravda. Z výroby je dostatečně zkalibrovaná, takže tento krok vynechejte. Provádějte jej pouze v případě, když získáte pocit, že ztrácí na výkonu a nefunguje tak, jak má.

Jestli se někdy dostanete do situace, že pár týdnů svůj telefon neplánujete využívat, nenabíjejte ho na 100%, ani ho úplně nevybíjejte. Hodí se doplnit baterii zhruba do 50% a v takovém stavu iPhone vypnout. Baterie se tak ocitne v udržovacím režimu, kde vydrží i několik týdnů.

Nabíjení přes noc ničemu nevadí. Pokud se baterie dostane na hranici 100%, řídící jednotka bude nadále brát energii ze sítě, nikoli z baterie. Sama si vše ohlídá a baterie tímto postupem neztrácí na atraktivitě.

To platí, i když budete chtít dobíjet mobil silnějším trafem než standardně 5W. iPhone si poradí i s 12W, opět si vše řídící jednotka ohlídá a pustí jen tolik proudu, kolik bude potřeba. Navíc výkonnější trafo telefon rychleji dobije. Nebojte se tedy používat nabíječku např. od iPadu.

 

Kondice baterií a případná oprava

 

Výdrž baterie se měří v tak zvaných cyklech. Obecně platí, že když baterii nabijete na 100% a následně ji necháte vybít do nuly, proběhne jeden cyklus. Cykly se postupně načítají až nakonec překročí únosnou mez. Tou je 500 až 600 cyklů.

Když baterie dosáhne tohoto mezníku, za nějakou dobu přestane spolehlivě fungovat. V takovém případě není vhodné na nic čekat a navštívit autorizační servis a nechat si baterku vyměnit.

V záruce je samozřejmě tento zákrok zdarma, bez záruky se cena výměny baterie pohybuje od 900 do 3.000 Kč. Záleží na typu telefonu.

Před samotnou výměnou proběhne měření baterie a určení, kolik už má za sebou cyklů. Následně technik provede samotnou opravu, která zkušenému odborníkovi zabere nanejvýš hodinu. Oprava baterie se řeší většinou na počkání.

Kondici baterie si můžete sami kontrolovat ve svém mobilu. Ne v cyklech, ale procentech. Pokud je kondice 83% a výše, baterie je stále ještě v pořádku. V okamžiku, kdy ukazatel klesne pod 60%, hodí se zauvažovat o odborné diagnostice v servisu či výměně baterie.

V servisu appleguru.cz je diagnostika zařízení zcela zdarma a oprava zařízení za dobré ceny.

 

 


Co ještě pomůže?

 

Ať už máte s vaším zařízením jakoukoli potíž, univerzální radou je aktualizovat na nejnovější operační systém. Je tomu z toho důvodu, že pokud je k dispozici, s největší pravděpodobností může obsahovat opravu chyby, která vaše zařízení vybíjela o to rychleji. Bezdrátově tak můžete učinit skrze nabídky Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru.

Nehledě na to, jakým způsobem vaše zařízení používáte, potřebujete-li minimalizovat vybíjení vašeho iPhonu, ztlumte jas obrazovky a používejte Wi-Fi. Osvětlení displeje a mobilní data totiž vyžadují nejvíce energie a jejich omezením ji jednoduše bude zbývat více na ostatní věci. Jas ztlumíte tak, že otevřete Ovládací centrum a jednoduchým přetažením posuvníku jej upravíte.

Snažte se mít váš operační systém stále aktuální. Jas displeje můžete jednoduše měnit v Ovládacím centru. Učinit tak můžete ale i v Nastavení a nabídce Zobrazení a jas.

 

jas na mobilu iPhone baterie

 

 

Když zařízení používáte k načítání dat, Wi‑Fi připojení spotřebovává míň energie než mobilní síť. Je tedy vhodné mít Wi-Fi neustále zapnuté, protože jakmile telefon najde známou síť, automaticky se k ní připojí a šetří tak nejen baterii, ale i vaše mobilní data. Učiníte tak v Nastavení -> Wi-Fi.

Wi-Fi sítě jsou méně energeticky náročné, než síť operátora. Zároveň nabídka Baterie obsahuje vyčerpávající informace nejen o tom, jak s energií vašeho zařízení hospodaříte, což můžete vidět v obrázku napravo.

 

 

Jistě se hodí i zapnutí Režimu nízké spotřeby. Učiníte tak v Nastavení -> Baterie. Ten dočasně omezuje aktivitu na pozadí. Po jeho zapnutí tak nebude váš iPhone stahovat soubory ani novou poštu, dokud nebude zase plně nabitý. V takovém případě se nehodí používat ani energeticky náročné aplikace, jako jsou navigace atd.

 

Kondice baterie

 

Baterie iPhonu Xs Max má i po téměř roce stálého používání 98 procent své kapacity.

iphone baterie kondice

 

V iPhonu 6 a novějším s iOS 11.3 a novějším můžete v záložce Baterie v Nastavení najít i nabídku Kondice baterie. Ta umí doporučit, kdy je potřeba baterii vyměnit. Lze zde zjistit i to, zda je zapnuté dynamické řízení výkonu, které předchází nečekanému vypnutí, a případně ho vypnout. Tato funkce se aktivuje až po prvním nečekaném vypnutí zařízení s baterií, která má sníženou schopnost dodávat maximální okamžitou energii.

V takovém případě se vám zde zobrazí informace: „iPhone se neočekávaně vypnul, protože baterie nedokázala dodat dostatečně vysoký okamžitý výkon. Bylo zapnuto řízení výkonu zařízení, aby se tato situace neopakovala. Zakázat…“ Když řízení výkonu vypnete, už ho nebudete moct znova zapnout. Automaticky se však opět aktivuje, když dojde k dalšímu nečekanému vypnutí. Pak ho budete moci ale zase stejným způsobem vypnout.

Jednoduše řečeno to znamená, že máte-li starou baterii s nízkou kapacitou, systém omezí výkon zařízení tak, aby nebylo třeba vydat tolik energie pro výkonné procesy. Uživatel toto pozná na zpomalení celého svého zařízení, na druhou stranu to vydrží déle v chodu.

Maximální kapacita baterie zde udává kapacitu baterie ve srovnání s kapacitou nové baterie. S pokračujícím chemickým stárnutím se výdrž baterie iPhonu snižuje, takže vydrží na jedno nabití méně hodin používání.

Potřebujete-li ji vyměnit, stačí navštívit iPhone servis. Výměna baterie iPhone telefonu je totiž zcela běžným servisním zásahem.