Ztráta iPhone – jak najít ztracený nebo ukradený iPhone?

 

Ztráta nebo krádež iPhone nebo iPad je nepříjemná situace. Přijdete nejen o zařízení v ceně mnoha tisíc korun, ztratí se vám s ním i vaše data. Při špatném zabezpečení se pak do vašeho iPhone, iPad či iPod touch může i někdo „nabourat“ a zneužít vaše data. V článku se proto zaměříme nejen na to, jak řešit ztrátu přístroje, ale také na to, jak předcházet dalším škodám.


Jak chránit iPhone před ztrátou a zneužitím


1/ zálohujte

Mějte zapnutou automatickou zálohu zařízení na iCloud. Každou noc se vám tam tak stáhnou všechna nová data. To se hodí i v mnoha dalších situacích. Při poškození zařízení nebo i pokud si jen koupíte nové iOS zařízení. Maximálně jednoduše na něm totiž následně učiníte obnovu a snadno tak do něho dostanete veškerá svá dřívější data. Návod jak snadno zálohovat iPhone popisujeme v samostatném článku.


2/ služba Najít iPhone

Druhým důležitým krokem je zapnutí služby Najít iPhone. Pomocí ní totiž můžete zjistit polohu svého zařízení a podniknout další kroky, které vám ho pomohou znova získat a ochránit vaše informace. Služba nefunguje jen s iPhony, iPady a iPody touch, ale téměř se všemi zařízeními společnosti Apple, jako jsou počítače Mac, hodinky Apple Watch a dokonce i sluchátka AirPods atd.

Jak aktivovat službu "Najít iPhone"


  Jak najít ztracený iPhone

  • přihlaste se na icloud.com/find (můžete tak učinit z jakéhokoli jiného zařízení)
  • vyberte zařízení, jehož polohu chcete zobrazit na mapě
  • pokud je vaše zařízení nedaleko, např. pokud jste jej někde založili doma, můžete si na něm přehrát zvuk a lépe tak jeho polohu lokalizovat.
  • pokud vaše zařízení není blízko nebo máte podezření na krádež, zařízení zablokujte


  Jak zablokovat iPhone

  • přihlaste se na icloud.com/find (můžete tak učinit z jakéhokoli jiného zařízení)
  • zařízení, které chcete zablokovat, označte jako ztracené
  • zařízení se tak na dálku uzamkne přístupovým kódem a ochrání tak data a citlivé informace
  • současně s blokací se deaktivuje také Apple Pay
  • na ztraceném zařízení můžete zobrazit zprávu s vašimi kontaktními údaji pro vrácení přístroje
  • v případě ztráty se můžete nechat k poloze zařízení přímo navigovat
  • v případě podezření na krádež nahlašte ztrátu Policii ČR a můžete jim oznámit polohu zařízení
  • připravte se, že Policie bude pravděpodobně po vás požadovat sériové číslo přístroje. Kde ho najdete? Na originálním balení produktu je sériové číslo uvedeno vedle čárového kódu, najdete ho také na původní účtence nebo faktuře. Pokud jste např. vaše iOS zařízení synchronizovali s aplikací iTunes, najdete sériové číslo produktu na panelu zařízení v předvolbách iTunes.
  • ztrátu nebo krádež oznamte také mobilnímu operátorovi. Deaktivuje váš účet, aby nikdo nemohl využívat vaše hlasové, textové a datové služby.
  Služba Najít iPhone je jediný způsob, jak můžete sledovat ztracené zařízení nebo zjistit jeho polohu. Pokud služba Najít iPhone nebyla na zařízení před ztrátou zapnutá, neexistuje žádná jiná služba Apple, která by vám ho pomohla najít, sledovat nebo jiným způsobem označit. Pokud tedy tuto službu nemáte aktivní, ihned tak učiňte. Vydělat na tom můžete jen vy, ne případný zloděj.


  Máte na přístroji opravdu citlivá data? Zařízení vymažte.

  Pokud chcete komukoli zabránit v přístupu k datům ve ztraceném zařízení, můžete zařízení na dálku vymazat.

  Výhody

  Když zařízení vymažete, smažou se z něj všechny vaše informace (včetně údajů kreditních, debetních a předplacených karet ve službě Apple Pay).

  Nevýhody

  Nevýhodou tohoto kroku je ale to, že již nepůjde za pomoci služby Najít iPhone zjistit jeho polohu. Oproti tomu budete mít jistotu, že se vaše data nedostanou do nepovolaných rukou. Pokud pak zařízení po smazání odeberete ze svého účtu, vypne se na něm zámek aktivace. Pak ho bude moct aktivovat a začít používat někdo jiný, jestli tedy nechcete zloději v tomto usnadnit práci, dejte si na to pozor a nečiňte tak.

   

  Co dělat, když služba Najít iPhone není zapnutá

   

  Pokud jste před ztrátou nebo krádeží svého zařízení službu Najít iPhone nezapnuli, nemůžete pomocí ní najít polohu zařízení.

  • jako první si změňte heslo k Apple ID. Zabráníte tak komukoli, aby se na ztraceném zařízení dostal k vašim datům nebo používal jiné služby iCloudu.
  • změňte hesla ke všem internetovým účtům, které jste měli v zařízení uložené. Jedná se především o  internetové bankovnictví, e-mail, ale i sociální sítě jako Facebook, Twitter, Instagram atd.
  • ztrátu / krádež oznamte na Policii
  • kontaktujte svého operátora, aby deaktivoval váš účet.
  • Zpráva zobrazená na displeji ztraceného zařízení jeho nálezce ihned informuje o tom, kam se má obrátit s jeho navrácením.

    

  Co když je ztracený iPhone vypnutý nebo off-line

  K tomuto případu může dojít pokud:

  • vašemu zařízení dojde baterie
  • bylo cíleně vypnuto, aby nemohlo být nalezeno
  • dostalo se mimo signál mobilního operátora

  Zařízení pořád můžete přepnout do režimu ztráty, vzdáleně ho zamknout nebo i na dálku smazat. Stane se tak však až poté, co se zařízení opět připojí k internetu. Jestli ale zařízení odeberete ze svého účtu v době, kdy je pořád ještě off-line, veškeré neprovedené akce se zruší.


  Rodinné sdílení

  S touto funkcí vám může vám s hledáním zařízení pomoct kterýkoli člen rodiny / sdílení. To oceníte hlavně v případě, že si nepamatujete své Apple ID nebo přihlašovací údaje ke službě Najít iPhone a/nebo emailu (máte je např. uloženy pouze v paměti mobilu - ano, i to se stává). Stačí, aby se jiný rodinný příslušník svým Apple ID přihlásil k iCloudu, a pak už bude moci najít každé zařízení přidružené k danému účtu Rodinného sdílení.

  Rodinné sdílení má své výhody i nevýhody. Přesně totiž víte, kde se všechna zařízení v rámci vaší rodiny pohybují.


  Co dělat po nalezení zařízení?

  Pokud se vám vaše ztracené zařízení vrátí, můžete režim ztráty samozřejmě sami vypnout. Učiníte tak zadáním kódu na zařízení, lze jej vypnout i na webu iCloud.com nebo přímo v aplikaci Najít iPhone.

  Pokud se vám vrátí odcizený iPhone či jiné zařízení Apple, doporučujeme navštívit servis, aby vám zařízení zkontrolovali. Jak z hlediska možného zneužití dat, tak z pohledu možného poškození, kterého si nemusíte všimnout. Doporučujeme si také přístroj nechat odborně vyčistit. Nevíte, kdo s ním manipuloval a určitě se budete cítit příjemněji, pokud váš přístroj bude "opět jen váš".


  Jsme tu pro Vás a rádi vám pomůžeme. Navštivte nás! Jsme specialisté na produkty Apple.


  ✆  607 855 558
  ✉  info@appleguru.cz
  Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov