Co dělat, když má iPhone nefunkční fotoaparát? 


Společnost Apple dbá na kvalitu fotografické optiky, kterou osazuje do svých zařízení.

iPhone galerie

Také proto se telefony iPhone ihned po jejich představení pravidelně umisťují na předních příčkách renomovaných fotografických žebříčků (např. DxOMark ). I když se mobilní telefony osazovaly fotografickými moduly od přelomu milénia, ten pravý boom mobilního focení přišel až s iPhonem 4.

Za ta léta používání iPhonů dokážete nastřádat opravdu velké množství vizuálního záznamu. 


Mohla za to nejen kvalita jeho pořízených fotografií, ale i rozšiřující se portfolio mobilních aplikací. S určitostí se tak dá říci, že mobilní fotografie by dnes jistě nebyla tam, kde je, nebýt Instagramu, Hipstamaticu a dalších jim podobných titulů. I díky nim je vlastně iPhone nejpoužívanějším fotoaparátem na světě. Právě z něho totiž putuje na sociální sítě nejvíce fotografií (dle průzkumu sociální sítě Flickr ).

Jistě je tak nemilé, když se vám stane, že má iPhone nefunkční fotoaparát a vy potřebujete pořídit nějakou momentku, komponovanou scénu, nebo jen potřebujete pořídit snímek nějakého dokumentu.

Co dělat, když v iOS nefunguje fotoaparát? Vyzkoušejte 3 jednoduché kroky, které napraví 80% problémů s iPhone fotoaparátem. 

 

 

Co dělat, když má iPhone nefunkční fotoaparát

Aktualizace softwaru

Apple iPhone fotoaparát vylepšuje s každou aktualizací operačního systému iOS. Pokud tedy máte aktualizaci k dispozici, určitě vaše zařízení aktualizujte. Třeba se jedná jen o softwarovou záležitost, která může být tímto krokem jednoduše odstraněna. Učiníte tak, když půjdete do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru a zvolíte Stáhnout a instalovat.

Obrázek 2_1 a 2_2: aktualizace softwaru je poměrně jednoduchý krok, který mnohdy různé problémy odstraní. A to nejen ty, které se týkají fotoaparátu.

 

V nastavení telefonu zvolte volbu "Obecné":

aktualizace software iPhone fotoaparátu

 

 

A zde volbu "Aktualizace softwaru":

změna nastavení iPhone fotoaparátu

 

Aktualizace pomáhá i při nejčastějším problému "vidím jen černou obrazovku". 

cerna obrazovka iPhone fotak

  • přepněte mezi přední a zadní kamerou
  • nepomáhá? Stikněte 2x Home Button (ukončíte aplikaci)
  • ani to nepomohlo? Restartujte telefon
  • po rychlé pomoci si aktualizujte software, to by mělo předejít tomu, aby se problém opakoval

Pokud nepomůže "rychlá pomoc", jedná se o problém s hardware a je nutno navštívit servis.

 

 

 

 

 

Neblokuje fotoaparát kryt nebo ochranná fólie?

Kryt nebo ochranná fólie můžou blokovat fotoaparát nebo blesk, případně mít vliv na kvalitu obrazu. Kovový nebo magnetický kryt nebo přídavný objektiv může rušit optickou stabilizaci. Vyzkoušejte fotoaparát bez těchto prvků, abyste zjistili, jestli za problém nemůžou právě ony. 

 

Čištění objektivu

Dalším krokem je vhodně vyčistit objektiv vašeho zařízení. Pokud fotoaparát dělá rozmazané, nezaostřené nebo „flekaté“ fotky, podívejte se, jestli není špinavý objektiv. Pokud potřebuje očistit, použijte hadřík z mikrovláken. Pokud však uvnitř objektivu vidíte prach nebo nečistoty anebo pokud se zdá, že je objektiv posunutý nebo něčím zastíněný, nezbyde vám než vyhledat služeb servisu. To i v případě poškrábaného skla. Cena se pohybuje od 1 140 Kč u modelu SE přes 2 490 Kč u iPhonu 8 Plus po 4 990 Kč u iPhonu Xs Max.

 

Servis fotoaparátu

Ještě než odnesete telefon do servisu, restartujte zařízení a zkuste různé fotografické aplikace. Pokud po spuštění nativní aplikace Fotoaparát vidíte jenom zavřený objektiv nebo černou obrazovku, restartujte zařízení. Pak otestujte fotoaparát v aplikaci Fotoaparát a v jiné aplikaci, která má k němu přístup (Instagram, Facebook, Camera+ 2 atd.). Vyzkoušejte také, jestli je chyba na hlavním i čelním fotoaparátu nebo na obou. Poškodit se samozřejmě mohl i případným pádem, vniknutím tekutiny atd.

Tuto základní kontrolu zvládnete provést sami a ve většině případů pomůže. Pokud nikoli, pak už musí přijít na řadu odborník. Nebojte se servisu, vyjde vás rozhodně levněji než nový telefon. V appleguru.cz nabízíme diagnostiku zdarma (na počkání zdarma zjistíme, v čem je problém) a ceny servisu fotoaparátů jsou u nás velmi příznivé.